Dům dětí a mládeže "Na Výstavišti"

Mladá Boleslav, Husova 201

Záchranná stanice pro handicapované živočichy

Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Ekocentru Zahrada je pobočkou záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad. Naše stanice přijme ročně několik desítek živočichů, nejčastěji ptačích mláďat, vypadlých z hnízda a poraněných ptáků po srážce s auty. Většina nalezenců putuje do záchranné stanice v Huslíku, která má větší kapacitu i možnosti poskytování odborné péče. V naší stanici zůstávají dlouhodobě pouze trvale handicapovaní jedinci bez možnosti návratu do přírody. Ty si mohou návštěvníci prohlédnout, případně přispět na jejich péči formou příspěvku na krmení.

Jak si správně počínat při nálezu zraněného živočicha či opuštěného mláděte?

Co dělat s nalezeným živočichem?

Záchranné stanice poskytují péči pouze u nás volně žijícím druhům živočichů. Pro ošetření či odchyt koček, psů a dalších domácích zvířat se obracejte na nejbližší útulek či přímo na městskou policii (tel 156).

Pokud naleznete poraněného živočicha, pokuste se ho bezpečně a šetrně odchytit a dopravit v provozní době do Zahrady. Není-li to možné, zavolejte nám (724 985 150), nebo do Stanice pro ohrožené a handicapované živočichy v Huslíku (pan Vaněk – tel. 603 864 822), pokusíme se zajistit odchyt a přepravu zraněného zvířete.

Provozní doba chovatelského úseku EC Zahrada:  všední dny od 8.00 do 14.00

Mimo tuto provozní dobu a ve státní svátky kontaktujte přímo záchrannou stanici, Huslík u Poděbrad, pan Vaněk – 603 864 822.

Nejčastější příčiny ohrožení

  • střet s auty (ptáci, sovy, ježci, srny, zajíci..)
  • vypadnutí z hnízda či jeho zničení (ptačí a veverčí mláďata)
  • nedostatečná připravenost na zimu (nedorostlí mladí ježci, kteří mají v listopadu menší
  • hmotnost než 600g)
  • zranění dravců elektrickým proudem (uzemněním vodiče na neupravených „sloupech smrti“)
  • náraz ptáků do oken či skleněných stěn
  • vyrušení netopýrů z hibernace

Čeho se vyvarovat? / Nejčastější chyby, které zkazily už mnoho zvířecích životů

Naleznete-li osamocené mládě savce (srnče, zajíčka), nikdy se ho nedotýkejte! Savčí mládě leží tiše o samotě a jeho matka je chodí krmit pouze několikrát za den, aby na ně neupozorňovala predátory. Osamocené mládě téměř nikdy není opuštěné, a pokud v jeho blízkosti rozšíříte lidský pach, jeho matka vycítí nebezpečí a může ho odvrhnout. Opravdu opuštěné mládě bezcílně bloudí a hlasitě naříká.

Naleznete-li opuštěné ptačí mládě, nepropadejte panice. Pokud je holé a neopeřené, zkuste ho vrátit zpět do hnízda, které nemůže být daleko. Je-li mládě opeřené, pravděpodobně ho sledují jeho rodiče a postarají se o něj, i když ještě neumí létat. Pouze v případě jeho ohrožení (kočky, psi, auta) ho vyzvedněte na vyvýšené místo (větev, římsu apod.) a ponechte v péči jeho rodičů. Zcela opuštěné ptačí mládě je nutno skrytě sledovat několik hodin. Pokud se po celou dobu neobjeví rodiče, kontaktujte nás nebo ho dopravte k nám do Zahrady. U ptačích mláďat se nemusíte bát, že by lidský pach odradil rodiče. Ptáci totiž nemají téměř žádný čich. Více je znepokojuje rušení při hnízdění a časté návštěvy hnízda – pak mohou hnízdo opustit.

 
Přesunout se na začátek