Dům dětí a mládeže "Na Výstavišti"

Mladá Boleslav, Husova 201

Úkryt pro ježka

Proč?

Ježek je hmyzožravec, má na svém jídelníčku i spoustu obtížného hmyzu, jako jsou různí červi, slimáci, další měkkýši apod. Pokud v listopadu venku na zahradě potkáte ježka, který se Vám bude zdát velmi malý, zvažte ho a pokud navážíte méně než 600g, přineste ho k nám do Ekocentra Zahrada DDM a my se o něj postaráme. Zachráníte mu tak život – sám by takto hubený nepřežil. Ježci nad 600g přežijí zimu v pohodě sami, pokud najdou vhodný úkryt.

Jak pomoci?

Dospělému ježkovi můžete pomoci sami u Vás na zahradě tak, že mu poskytnete možnost ubytování. Konec listopadu není pro tuto aktivitu úplně ideální, ježek potřebuje nejen zimoviště, ale i obydlí během roku. Zkuste mu tedy do jara nějaké přichystat a uvidíte, zda se v něm na jaře či v létě ubytuje. Stačí, když ponecháte v rohu zahrady velkou hromadu větví a listí.

Luxusnější variantou je vybudování ježčího domku podle přiloženého návodu. Domek tvoří dřevěná bedna vystlaná suchým listím, slámou, novinami a větraná např. novodurovou trubkou, jako na obrázku z ČSOP Vlašim (www.csop.cz). Bedna je zasypaná hlínou, listím či kompostem jako izolační vrstvou.

Lákadlem pro ježka je i voňavá strava. Můžete ho nalákat na misku dobrého masa z kočičí konzervy nebo na vařené kuřecí krky či syrové hovězí maso. Na takové dobrotě si ale bohužel může smlsnout i kdokoli jiný (kočka, kuna, potkan…). S ohledem na hygienu je třeba krmení každý den měnit a misku udržovat v čistotě.

Nevýhodou je, že aktivního ježka můžete pozorovat pouze po setmění, což může být ale zajímavá atrakce  pro společné spaní či večerní akci ve škole či školce..

Domek pro ježky – www.zelenadomacnost.com

Užitečné odkazy

Přesunout se na začátek