Hmyzí hotýlky & spol.
K čemu hmyzí hotýlky?
Domečky pro hmyz často osidlují včely samotářky (různé čalounice, pískorypky, zednice či drvodělky). Jsou to důležití opylovači ovocných dřevin, kteří létají i za nižších teplot než včela medonosná, nevadí jim ani déšť a pro pozorování dětmi jsou zcela bezpeční, neboť nemají žihadlo. Někteří si jako hnízdní komůrky vyhrabávají díry v zemi nebo vykusují chodbičky v suchých rostlinných stvolech, jiné využívají škvíry v zídkách nebo chodbičky vyžrané brouky v mrtvém dřevě.
Ve hmyzích hotýlcích se mohou ubytovat i různé jiné druhy hmyzu – např. berušky, škvoři nebo zlatoočka. Tito živáčci jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, mšic.
V posledních desetiletích všech druhů včel i hmyzu rapidně ubývá v důsledku likvidace jejich biotopů. Je jen na nás, zda se počty našich důležitých pomocníků zase zvýší.
Co je to hmyzí hotel?
Vyrobením takového domečku pro různé druhy hmyzu poskytnete na minimálním prostoru možnost příbytku pro mnoho hmyzích druhů. Domek postavíte poměrně snadno.
Jedná se o dřevěnou, betonovou nebo plastovou konstrukci vyplněnou různými druhy přírodního materiálu. Používají se rákosová stébla, jíl, větve s měkkou dužninou (např. bezové), stonky slunečnic, divizny, bodláku, staré děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, šišky, sláma, hlína, jíl (s otvůrky), apod., prostě materiály, kterými vytvoříme nejrůznější skulinky a chodbičky pro ubytování hmyzu (úkryt a možnost naklást vajíčka) na zimu. Celou čelní stěnu hotýlku je dobré chránit pletivem před ptáky.
Zabydlené otvory poznáme podle toho, že mají uzavřený, zavíčkovaný vchod. Pokud mezi přírodní materiály vložíme skleněné nebo průhledné plastové trubičky, budeme je moci s dětmi občas vytáhnout a pozorovat, kdo se v trubičce zabydlel.
Jak na to?
Do dřevěné kostry hotýlku vkládáme výše uvedené přírodní materiály jako interiér domečku. Nemontujeme zadní stranu, aby byl pro živočichy přístupný z obou stran. Kostru hotýlku smontujete hřebíky či vruty jednoduše z kousků prken, fantazii se meze nekladou (i když hmyzíci nejspíš Vaše architektonické dovednosti nedocení).
Návod k sestavení jednoduché kostry z polotovarů Ekocentra Zahrada najdete v příloze ke stažení.
Jako hmyzí hotýlek můžete použít i kvádr dřeva, do kterého vyvrtáte dírky o průměru 2-10 mm. Hloubka dírky by měla být cca 10 x větší než její průměr. Hotový hmyzí hotýlek pověste nebo postavte na místo chráněné před nepřízní počasí, otočte nejlépe směrem k jihu.
Další typem jednoduchého hmyzího hotýlku je plastová láhev bez dna vyplněná vlnitým papírem či dutými stébly trav a rákosu na obr.1 (podle časopisu Krása našeho domova, podzim/zima 2004, s. 15)