Večerní výprava za netopýry

V pátek 5. května 2023 proběhla večerní výprava za netopýry pro děti z našich kroužků. V rámci projektu Netopýří výzkumníci jsme si zapůjčili od ČSOP Klenice tři ultrazvukové detektory, s nimiž jsme se vydali po netopýrech pátrat. Sešlo se nás celkem 21 – dětí a rodičů. Počasí nám přálo, bylo teplo a bezvětrno.

Naše kroky vedly nejprve do Havelského parku a poté na Štěpánku. Obě lokality byly netopýry hojně osídlené, a tak jsme si pátrání dosyta užili. Největší podívaná se nám naskytla na mostku přes Klenici, kde jsme nad vodní hladinou pozorovali úplný netopýří tanec při lovu komárů a jiného hmyzu. S určovacím klíčem jsme podle zachycené frekvence a typu zvuku identifikovali několik druhů netopýrů – nejčastěji to byl netopýr rezavý, dále pak netopýr večerní, vodní, nejmenší, hvízdavý či parkový. Je skoro neuvěřitelné, že i uprostřed ve dne rušného města se dá pozorovat takové množství netopýrů.

Večerní vycházka se moc pěkně vydařila. Děkujeme Martině Vlčkové z ČSOP Klenice za zapůjčení ultrazvukových detektorů a určovacích klíčů.

Martina Kotlabová