Dům dětí a mládeže "Na Výstavišti"

Mladá Boleslav, Husova 201

Ptačí koupelna a napajedlo

K čemu ptačí koupelna?

I ptáci stejně jako všechno živé potřebují vodu k přežití. Část vody přijímají v potravě, pokud je její množství nedostatečné, slétají se k napajedlům, pítkům a koupadlům. Mají-li ptáci dostatek vody, neozobávají tolik měkké ovoce v zahradě (jahody, třešně…).

Co může sloužit jako ptačí koupelna?

  • Místa, kde se tvoří pravidelně kaluže, vymažeme jílem, zpevníme pískem nebo vydláždíme kamením či štěrkem. Vodu pravidelně doléváme, znečištěnou vodu vymeteme koštětem a vyměníme.
  • Jako pítko může sloužit jakákoliv mělká nádoba s vodou (mísa, pekáč…). Pokud má nádoba hloubku větší než 10cm, nasypeme do ní štěrk nebo písek. Vložíme větší kámen vyčnívající nad hladinu, na který mohou ptáci usednout. Nádobu můžeme zapustit do země nebo umístit kamkoliv, kde ptáky přiláká.
  • Lze využít i různá místa s prohlubní – vydlabaný pařez, větší kámen s důlkem …
  • Pítko mohou vyrobit samy děti – mělkou misku z keramiky
  • Trochu náročnější je ptačí vana z měděného plechu tloušťky 0,9mm(vystřižený kruh o průměru 45cm a rozklepaný na dece nebo koberci do tvaru mělké misky) a drátku (viz obrázek 1)
  • Jednoduché napajedlo můžeme také zhotovit z laťového rámu, na který volně za okraje přibijeme plastovou folii nebo lepenku a zapustíme do země či připevníme na cca 1m vysoké kůly, aby byli ptáci lépe chráněni proti predátorům (Obr.2). Hloubka takovéhoto napajedla by měla být 5-10cm. Pro snadnější přístup položíme na dno 2 – 3 kameny. Minimální velikost by měla být 30×30 cm, optimální cca 40×60 cm. (www.birdlife.cz)

Kam pítko umístit?

Pítko pro ptáky umísťujeme na přehledné místo do bezpečné vzdálenosti od keřů a stromů, které by mohly poskytovat úkryt ptačím predátorům. Stromy a keře by měly být ve vzdálenosti cca 8-10 m od napajedla (stromy mohou být i blíže). Ptáci se v nich mohou ukrýt před případným nebezpečím a také sem často po koupeli zaletují, aby si osušili promáčené peří. Z těchto úkrytů můžeme rovněž pozorovat život u vody. Vodou plníme pítka od dubna do prvních mrazů.
Vodu v pítku často vyměňujeme, k tomu využijeme zahradní konev nebo hadici. Dbáme přitom na hygienu dětí.

Užitečné odkazy

Přesunout se na začátek