Dům dětí a mládeže "Na Výstavišti"

Mladá Boleslav, Husova 201

Aktuality

Případ Muflon

Milý deníčku,

dnes si potřebuji postesknout. Víš přece, jak rádi bereme děti do přírody a ukazujeme jim, co vše tam mohou vidět. Máme takový pěkný výukový program o tom, co dělají zvířátka na podzim. Že se některé připravují na zimní spánek, jiným se začíná zbarvovat srst, připravují si zásoby, vykrmují se… K tomu máme připraveny různé pomůcky. Kartičky, obrázky, rozlišovací pruhy na stromy, a taky makety zvířat v životní velikosti.

S těmi je to docela pracné. Nejsou právě lehké a snadno přepravitelné, výrobu je potřeba zadat a také zaplatit, ale co bychom pro děti a jejich zážitek neudělali. Je přece nádhera pozorovat, když děti tiše procházejí krajinou, hledají ukryté makety zvířátek a pak radostně ukazují své objevy! Když výskají při hrách, a zároveň zjišťují, co vše zvířátka na podzim zažívají a potřebují.

Jeden takový program v pondělí učila Marťa. V parku Štěpánka předem nainstalovala stezku, pečlivě rozmístila makety zvířat a u horního altánku si připravila zázemí pro další hry. Pak se setkala v dolní části parku u Klenice s dětmi a zahájila program. Po úvodní rozehřívačce se celá skupinka vydala na stezku. Děti jdou jako první, vždyť hledají a pozorují, kde na ně vykoukne maketa zvířátka (a občas taky nějaký ten živáček – veverka, divoký králík či hlučná sojka).

„Jů, tam je schovaná liška! Podívej… A támhle… To je DIVOČÁK! Marťo, tam je DIVOČÁK!“ Po několika desítkách kroků zní další radostný výkřik: „Parohy! Koukejte, tam jsou parohy!“ Cestou si vysvětlujeme, o jaká zvířátka se jedná, kde žijí, co potřebují k nasycení… Potkáváme srnečka, sýkorku… Najednou ale makety mizí. Marťa na sobě nedá nic znát. Hra je sice přerušena, ale program ještě zdaleka nekončí. Marťa si přece připravila ještě u horního altánu hru na doupátka – to přivážeme na kmeny stromů látkové pruhy, aby děti rozpoznaly, kam se při hře mohou „schovat“.

Jenže ejhle, ani ty již na stromech nejsou…

Makety si necháme opět vyrobit, pruhy si znovu ušijeme. Nemáme ale kapacitu na to, abychom chodili na program ve dvou s tím, že jeden bude učit, a druhý hlídat.

Řekni mi, milý deníčku, komu může působit radost, že zničil druhému jeho práci? K čemu jsou někomu barevné pruhy látky a maketa muflona? Vystaví si ji na zahradě nebo v ložnici nad postel?

Přesunout se na začátek