O souborech
Loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka
Loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka, které fungují pod patronací Domu dětí a mládeže „Na Výstavišti“ Mladá Boleslav, pracují inscenační technikou černého a luminiscenčního divadla. V našich inscenacích uvidíte téměř vždy loutky ve spojení s výstupy živých herců. Protože se jedná o techniku, která není běžně v divadlech využívána, jsou naše představení zajímavá nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Za 20 let činnosti jsme uvedli 36 premiér a zahráli 467 představení pro 29 959 diváků.
Na domovské scéně v Domě dětí a mládeže hrajeme pravidelně pro mateřské a základní školy a pro veřejnost. Na základě pozvání hostujeme i v jiných divadlech či na loutkářských festivalech.
Co bylo dřív? Kašpárek nebo Jitřenka?
Koncem minulého století uzrály v Domě dětí a mládeže v Mladé Boleslavi podmínky pro otevření divadelního kroužku, jehož vedoucí se stala Martina Večeřová, někdejší členka brněnského loutkového divadla Jitřenka. V průběhu dvou let se kolem ní vytvořila početná skupina dětí, které bavila hra s loutkami. Martina nostalgií ke svému bývalému působišti příliš netrpěla a tak pro loutkářský soubor zvolila název Kašpárek. V roce 2001 se od souboru oddělila skupina starších dětí, a protože pro svou činnost využívala loutky ze zaniklého brněnského divadla, zvolila si název Jitřenka.
Dramaturgie, režie a odborného vedení se záhy ujal Jaroslav Vidlař (2001 – dosud). Vzhledem k tehdejším bohatým mezinárodním aktivitám se o produkci a technickou složku začal ve stejné době starat Hana Vidlařová (2001 – 2021).
V roce 2006 ukončila svou činnost se soubory Martina Večeřová a do týmu vedoucích vstoupila Alena Holíková (2007 – dosud).
Jako asistentka režie působí od roku 2013 Anna Lhoťanová (2013 – dosud), která v této pozici zúročuje vše, co se naučila za dobu svého členství v souborech Kašpárek a Jitřenka.
Divadelní soubor Kašpárek je určen pro začínající zájemce o herectví. Na zkouškách se seznamují s loutkářským řemeslem, učí se správně artikulovat, hledat smysl toho co říkají. Součástí schůzek je i pohybová průprava. S prvními krůčky na jevišti jim pomáhají starší kamarádi ze souboru Jitřenka. Kromě začátečníků zde však tvoří i děti, které již zvládnou nastudovat kvalitní inscenaci.
Soubor Jitřenka je určen hercům a herečkám, kteří prošli přípravou v souboru Kašpárek a získali základní loutkářské dovednosti a herecké zkušenosti. V oblasti amatérského loutkového divadla je tvorba těchto mladých lidí uznávaná nejen diváky, ale i renomovanými loutkáři.
V neděli 16. února oslavily na prknech Městského divadla v Mladé Boleslavi loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka 20 let své divadelní činnosti. Na samém úvodu slavnostního večera převzaly soubory od předsedy Skupiny amatérských loutkářů pana Aleše Popa Cenu PhDr. Jindřicha Veselého. Tato cena je pojmenována po prvním předsedovi Mezinárodní loutkářské unie UNIMA, která byla založena již v roce 1929.
Kompletní historii loutkářských souborů si můžete prostudovat v následujících třech výročních dílech občasníku Slunečník.
Slunečník: 10 let loutkářských souborů
Slunečník: 15 let loutkářských souborů
Slunečník: 20 let loutkářských souborů v kostce
Úspěchy
Kašpárek
- 2005 – 30. festival pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání za tvořivý autorský podíl na inscenaci „Čtyři pohádky o jednom drakovi“ si přivezli Jakub a Markéta Růžičkovi a Michal Bělka.
- 2006 – 31. festival pražských amatérských loutkářů – soubor byl oceněn hlavní cenou za inscenaci „Skákavá princezna“ a byl nominován na celostátní loutkářskou přehlídku do Chrudimi.Někteří herci získali individuální ceny – Dominik Žitný za roli kouzelníka a Markéta Růžičková za ztvárnění role princezny.
- 2007 – 32. festivalu pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání udělila porota Anně Lhoťanové za výkon v roli královny v inscenaci „O pokažené válce“.
- 2009 – 34. festival pražských amatérských loutkářů – soubor byl oceněn Čestným uznáním za inscenaci hry „Vodník a duše“.
- 2010 – 35. festival pražských amatérských loutkářů – Cena Karla Hackera za inscenaci bajky „Kohout a Liška“. Toto představení zahrál soubor 3x také celostátní loutkářské přehlídce v Chrudimi.
- 2013 – 38. festival pražských amatérských loutkářů – Hlavní cena festivalu a nominace na celostátní přehlídku v Chrudimi za inscenaci „Tři sněhuláci“. Individuální cenu za hru loutkou získaly Marie Zavadilová a Denisa Klacková, za hlasový projev byl oceněn Martin Keijsper.
- 2015 – 40. festival pražských amatérských loutkářů – Hlavní cena festivalu za inscenaci „Povídám, povídám pohádku“ s nominací na celostátní přehlídku Loutkářská Chrudim a čestné uznání za herecký výkon pro všechny herce.
- 2018 – 43. festival pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání souboru Kašpárek za soustavnou a cílevědomou divadelní tvorbu technikou černého divadla.
Jitřenka
- 2003 – 28. festival pražských amatérských loutkářů – Cena Karla Hackera za inscenaci „Kabaret“
- 2004 – 29. festival pražských amatérských loutkářů – ocenění za zpracování hlavní postavy Krakonoše ve stejnojmenném představení udělila porota Veronice Baťkové, Janě Markupové a Danielu Štochlovi
- 2005 – 30. festival pražských a středočeských loutkářů – Cena poroty za hledání nových dramaturgických možností pro uplatňování principů černého divadla v inscenaci „Vodník“
- 2008 – 33. festival pražských a středočeských loutkářů – Čestné uznání Jakubu Růžičkovi za herecký výkon v roli Šmudly v inscenaci „Sněhurka a sedm permoníků“
- 2009 – 34. festival pražských amatérských loutkářů – Hlavní cena festivalu za inscenaci „Šnofonius a Mordulína“. Čestné uznání bylo uděleno Miroslavě Šindelářové a Josefu Piknerovi za skvělé výtvarné řešení loutek a kostýmů v inscenaci „Šnofonius a Mordulína“.
- 2010 – 35. festival pražských amatérských loutkářů – Cena Karla Hackera souboru Jitřenka za inscenaci „Rek a Cek“ . Toto představení zahrál soubor 3x také celostátní loutkářské přehlídce v Chrudimi.
- 2012 – 37. festival pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání Pavlu Řezáčovi a Kateřině Roscové za ztvárnění postavy krále v inscenaci „Skákavá princezna“.
- 2013 – 38. festival pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání Anně Lhoťanové a Jenifer Němcové za ztvárnění role královny a Tereze Preislerové za hlasový výkon v roli Hůděte v inscenaci „Hrášková komedie“.
- 2014 – 39. festival pražských amatérských loutkářů – Čestné uznání Adéle Fidrmucové za výkon v roli královny v inscenaci „Sněhurka a sedm permoníků“.
Mezinárodní spolupráce
Soubor se od roku 2001 výrazně podílí na velmi dobré česko-německé spolupráci s mládeží z partnerského města Dieburg. Tato spolupráce v oblasti divadelní tvorby byla v roce 2004 ohodnocena Evropskou cenou.
Při příležitostech zahraničních návštěv ve Středočeském kraji byl soubor poctěn reprezentací našeho kraje (v roce 2003 pro pracovníky ministerstva školství ze zemí Beneluxu a v roce 2005 ze SRN/ Reinland).
V programu u příležitosti oslav 10. výročí uzavření partnerské smlouvy mezi městy Mladá Boleslav a Dieburg byla uvedena v obou městech inscenace POZVÁNÍ, kterou jsme k tomuto výročí vytvořili společně s německou mládeží dvojjazyčně.
Reprezentace v zahraničí
- 2001, 2002, 2005 – SRN / Hesensko, město Dieburg
- 2005 – Francie, město Aubergenville
- 2006 – Slovensko, město Pezinok
- 2007 – SRN / Hesensko, město Dieburg
- 2009 – Slovensko, město Pezinok + SRN / Hesensko, město Dieburg