Od pátku 18.6. do neděle 20.6. proběhlo Národní kolo Zlaté udice, které v letošním roce uspořádal Východočeský ÚS, v Hradci Králové.

Národní kolo je vyvrcholením této všestranné soutěže a jednotlivé ÚS zde reprezentují družstva ve složení 4 žáci, jedna žákyně a jeden junior, kteří se kvalifikovali přes místní, okresní a územní kola až do kola národního. Soutěž má dlouholetou tradici a všichni, kdo jí prošli, vědí, jak náročná, ale také krásná tato soutěž je, a to především svou všestranností. Závodníci zde soutěží ve znalostech, LRU plavané a v RT v pětiboji. V letošním roce byla tato soutěž ovlivněna Covidem 19, stejně jako všechny ostatní aktivity v našich životech.

Středočeský územní svaz v letošním roce reprezentovali žáci Matěj Dvořák (MO Sedlčany), Vojtěch Šedivý (MO Mladá Boleslav), Jan Linhart (MO Mladá Boleslav) a Vítek Benedikt (MO Mladá Boleslav). V žákyních pak soutěžila Zuzana Caltová (MO Sedlčany) a v juniorech Jan Linhart (MO Mladá Boleslav).

Celá soutěž byla zahájena přivítáním přítomných ze strany pořadatelů a významných hostů na parkovišti, před SPŠ Hradec Králové. Soutěž začala v pátek znalostmi, v sobotu se poté chytaly dva závody v LRU a byla zakončena nedělním pětibojem v RT.

Naše družstvo bylo v letošním roce složeno ze tří úplných nováčků, a to v kategorii žáků. Přesto, že byl vidět nedostatek zkušeností, musíme všechny děti pochválit a za jejich bojovnost před nimi smeknout a poděkovat jim za jejich snahu a bojovnost. Všichni tři se na tuto soutěž připravovali až poslední měsíc, po rozvolnění. Musíme ocenit také přístup Petra Linharta, který tuto soutěž nikdy nedělal ani na úrovni okresu, a na poslední chvíli se nechal přemluvit, abychom dali dohromady družstvo. Je velká škoda, že ve Středočeském kraji není více organizací, které by s dětmi Zlatou udici dělaly, v současné době je to pouze MO Mladá Boleslav. Do budoucna je potřeba každopádně pozvednout tuto činnost, a to nejen z hlediska samotné soutěže, ale také z hlediska získávání nových funkcionářů. Když se ohlédneme do minulosti, tak mnozí z těch, kteří touto soutěží prošli, pracují dnes pro MO a pro ÚS v různých funkcích.

Velkým úspěchem skončilo letošní NK ZU pro juniora Jana Linharta, který zvítězil ve své kategorii. Je to teprve šestý vítěz ze Středočeského kraje za celou dobu trvání ZU a první vítěz z MO Mladá Boleslav. K celkovému vítězství přidal 1. místo ve znalostech, 2. místo v LRU a 5. místo v RT. K medailovým umístěním je potřeba ještě zmínit velmi pěkné 2. místo Zuzany Caltové ve znalostech.

V žácích pak Šedivý Vojtěch skončil 10. (znalosti – 4., LRU – 20. a RT – 10.), Dvořák Matěj 26. (znalosti – 24., LRU – 21. a RT – 25.), Linhart Petr 27. (znalosti – 20., LRU – 23. a RT – 28.),  a Benedikt Vít 28. (znalosti – 25., LRU –28. a RT – 27.), Zuzana Caltová byla 6. v žákyních (znalosti – 2., LRU – 5. a RT – 6.) Družstvo SÚS skončilo v letošním roce na 7. místě, což je za daných okolností maximum a vzhledem k podpoře, kterou měli na místě ostatní ÚS, není možné dosáhnout lepších výsledků.

V neposlední řadě bychom rádi poděkovali všem těm, kteří pomohli trénovat děti a připravovat je na letošní NK ZU před soutěží i při samotné soutěži, kdy panovala až krutá vedra.

Linhart Jan st. – Vedoucí družstva