„Budeme na sebe hodní.“ Tak znělo heslo, které zajišťovalo cestu „ven“ všem účastníkům akce Únik z Pavilonu, kterou v neděli 26. ledna pořádal Dům dětí a mládeže „Na Výstavišti“. Celá úniková hra se nesla v duchu „retro“, neboť se odehrávala na půdě fiktivního retro oddělení psychiatrické kliniky. Na tomto oddělení byli hospitalizováni lidé, kteří se z různých důvodů duševně zasekli v době 70. a 80. let minulého století. A přímo pro ně bylo zbudováno toto oddělení simulující prostředí doby minulé.

Úkolem hráčů (návštěvníků) bylo zkompletovat plán úniku a zjistit, jakým způsobem se blázniví pacienti chystají z kliniky dostat ven. Během tohoto „výletu do minulosti“ měli dospělí hráči možnost zavzpomínat si na své dětství a děti se setkat s technikou, kterou už vůbec nezažili. Gramofon, magnetofon, promítačka, psací stroj, telefon s rotační číselnicí a videohra Pong (jedna z nejstarších videoher), to jsou jen některé předměty, které hrály významnou roli při hledání potřebných informací k úniku. Dobovou atmosféru navozovaly i kostýmy a výzdoba herních prostor – bez žlutého leskyma na gauči u televize by to prostě nebylo ono.

Retroúnikové hry se zúčastnilo celkem 18 týmů, ve kterých se objevili hráči všech věkových kategorií. Ti se do hry vžili a užívali si ji plnými doušky. Všem se nakonec podařilo z kliniky uniknout, ale na postrach v podobě primáře Čumpelíka a jeho medicínky budou jistě ještě dlouho vzpomínat. Fotografie z události naleznete ve fotogalerii nebo ZDE.